środa, 21 marca 2012

Jak dbać o buty.


Mężczyźni często pytają mnie o to jak dbać o buty. Obojętne czy kosztowały 10zł, czy 10 000zł powinniście dbać o każde, bo na każde ciężko pracujecie i warto byłoby je szanować. Dwa: nie ma nic gorszego niż mężczyzna w starych, wytartych, brudnych i zniszczonych butach. Jestem tutaj dla Was, żeby Wam udzielać rad i pokazać Wam jak sprawić, aby Wasz wizerunek był perfekcyjny, unikatowy, a styl niepowtarzalny i oryginalny.
Jak dbać o obuwie:
1.       1. Przechowywać buty w workach, ewentualnie w pudełkach osobnych jak masz na tyle miejsca w swojej garderobie, żeby ułatwić sobie zadanie w szukaniu  warto jest mieć przezroczyste worki, lub pudełka, ale jeśli już takich nie macie, to od czego macie telefony komórkowe, zróbcie zdjęcia każdych, wydrukujcie i zdjęcia przyklejcie na pudełka, albo worek. Zaoszczędzi Wam to spędzania czasu na szukaniu odpowiednich butów, jeśli macie ich dużo :)
2.       Jeśli przy zakupie nie dostaliście worków na buty, możecie użyć przezroczystych czepków kąpielowych, dlatego że mają gumkę i łatwo się w nich przechowywuje buty, na dodatek widać co w nich jest, oczywiście chronią również przed kurzem.
3.       2. Jak dbać o buty lakierowane: Przede wszystkim – po przyjściu do domu usunąć zabrudzenia wilgotną ściereczką. Lakierowanych butów nie pastujemy, bo już posiadają one połysk od lakieru (pasta mogłaby ów lakier uczynić matowym). Obuwie takie powinno się natłuszczać specjalnie do tego celu przeznaczonym kremem (krem do skóry lakierowanej), który następnie powinien być wtarty w but i polerowany, dokładnie tak, jak podczas froterowania po pastowaniu. Najlepsza do tego celu jest ściereczka flanelowa.
4.      Nowe lakierki posmaruj olejem rycynowym, zapobiegnie to w przyszłości głębokim załamaniom. Zmatowiały lakier posmaruj połówką przekrojonej cebuli, gdy sok wyschnie wypoleruj obuwie miękką szmatką. Pomaga także kilka kropli oleju.
 4. Buty z weluru: Szczotkuje się je na sucho specjalną szczotką, która ma usunąć z wierzchu i od spodu wszelkie zabrudzenia. Impregnaty w aerozolu w kolorze wierzchu lub bezbarwne powinny uczynić but odświeżonym i odpornym na zewnętrzną wilgoć. Impregnatu w aerozolu mają skłonność do przyciemniania obuwia z jasnych skór, jednak w żadnym razie nie poleca się stosowania past i kremów!
5.  Buty skórzane(gładkie): Po pierwsze wilgotną ściereczką lub miękką szczotką należy dokładnie zmyć z wierzchu obuwia i podeszew wszelkie zabrudzenia oraz warstwę starej pasty do butów. Jeśli buty zimowe posiadają zacieki z soli – warto do ciepłej wody dodać nieco detergentu. Kiedy skóra wyschnie należy je wypastować. Pasty samo nabłyszczające nie mają tak dobrego działania na skórę buta, jak pasty do pucowania. Te pierwsze to w dużej mierze farba, nadająca butom kolor, lecz nie impregnująca ich od temperatury, wody i zabrudzeń. Warto czytać informacje umieszczone na opakowaniu butów oraz past. Dobra pasta to taka, która dostosowana jest do rodzaju skóry, koloru buta i zabezpiecza but przed czynnikami pogodowymi – deszczem, śniegiem, słońcem oraz kurzem i brudem.
6. Pucowanie czyli froterowanie buta powinno zabierać 15 minut czasu – na każdy but! Świetnie posłuży do tego miękka, bawełniana ściereczka lub szczotka z miękkiego włosia. Froterowanie najlepiej wykonywać jest energicznymi, kolistymi ruchami.
7. Ułożenie butów w szafce, pudełkach itd. Producenci zalecają stosowanie po czyszczeniu i pastowaniu – prawideł, które zabezpieczają but przed deformacją pochodzącą od wilgoci i użytkowania, jednak wiemy dobrze, że but dostosowany do kształtu naszej nogi jest znacznie wygodniejszy niż nowy. Prawidła zabezpieczą but przed deformacją i wydłużą jego żywotność, choć może się to lekko odbić na naszych stopach. Nie układajcie butów jednych na drugich, nie zabezpieczając ich, bo mogą się zniszczyć.
8. Niekwestionowanym wrogiem wszystkich butów jest sól. Niestety nie ma niezawodnego sposobu na wyłażące zacieki. By spróbować zawalczyć z nimi na gładkiej skórze, przetrzyj je szmatką zwilżoną roztworem stołowej łyżki octu rozpuszczonej w szklance wody. Butom z nubuku może pomóc przetarcie miąższem podsuszonego chleba.
9. Wnętrze buta:
By zapobiec przykremu zapachowi najlepiej jest unikać noszenia butów na gołą stopę, oczywiście nie dotyczy to sandałów i butów z odsłoniętymi palcami lub piętą, ale nawet do mokasynów czy balerin można dopasować niewystającą poza but skarpetkę. Pamiętaj o stosowaniu dezodorantu (do butów i do stóp). Na rynku dostępne są też specjalne wkładki chroniące przed potem. Po zdjęciu butów z bosych stóp koniecznie wyczyść ich środek. Możesz do tego użyć wilgotnej szmatki. Przepocone buty spróbuj uratować spryskując je delikatnym roztworem sody oczyszczonej. Polecam Wam również specjalne dezodoranty do butów, nie stóp! Do butów, jeśli już nosicie obuwie na gołą stopę.
10. Gdy pocą się stopy…:
Ważne jest dbanie o wkładkę wewnętrzną buta, szczególnie jeżeli pocą ci się stopy. Przetrzyj buty wewnątrz kawałkiem bawełny nasączonej alkoholem z dodatkiem olejku z drzewka herbacianego. To powinno zdezynfekować i odświeżyć wnętrze buta. Używaj wkładek do butów, które wchłaniają wilgoć i z łatwością można je wyjąć i wyprać. Wkładki zawsze można wyrzuci i kupić nowe, wtedy buty będą cały czas miały miły zapach.
11. Mokre obuwie: Przemoczone obuwie wypchaj zgniecionymi gazetami i zostaw do naturalnego wyschnięcia. Suszenie na grzejniku czy przy piecu może uszkodzić (przesuszyć) skórę.

Zdradzę Wam pewną tajemnicę jak się pozbyć  nieprzyjemnego zapachu z butów;)
Będzie Wam potrzebna:  zwykła herbata liściasta, najtańsza w końcu to tylko buty, stara skarpetka,  olejek zapachowy, sznurek albo gumka . Wsypujecie herbatę do skarpetki, jeśli chcecie możecie dać mocno zapachową, jak nie skropić zawartość skarpety, zawiązać i włożyć do buta.
Herbata wchłania pot i oddaje zapach! Metoda niezawodna!:)…a jak buciki fajnie pachną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz